Lufthansa jest największym niemieckim przewoźnikiem lotniczym. Główna siedziba linii mieści się w Kolonii, natomiast główne bazy znajdują się we Frankfurcie nad Menem oraz w Monachium (od czerwca 2003 roku). Lufthansa powstała w 1926 roku z połączenia dwóch przedsiębiorstw - "Deutsche Aero Llyod" i "Junkers Luftverkehr". Do 1933 roku istniała pod nazwą "Deutsche Luft Hansa Aktiengesellschaft". Nazwa Lufthansa pochodzi od słów Luft (powietrze) oraz Hansa określającego związek średniowiecznych miast europejskich kupieckich leżących nad Bałtykiem i Morzem Północnym. Lufthansa jest liderem międzynarodowego porozumienia przewoźników Star Alliance.
Regularne loty Lufthansa rozpoczęła 6 kwietnia 1926 roku. W tym samym roku odbył się lot do Chin, który stał się wydarzeniem roku w kraju. W 1934 roku niemiecki przewoźnik uruchomiła pierwszy transoceaniczny serwis poczty lotniczej przez Południowy Atlantyk. Od 1939 roku Lufthansa zaznaczyła istotny wzrost liczby połączeń lotniczych m.in. do Bangkoku i Santiago de Chile. Poza kilkoma krajami europejskimi, zostaje zawieszony na czas wojny, serwis lotniczy. Wszystkie loty zostały odwołane w 1945 roku a Lufthansa w 1965 roku poszła pod zarząd komisaryczny by w końcu zostać przejętą i wykreśloną z berlińskiego rejestru firm.
Po II wojnie światowej Lufthansa podjęła działalność dopiero 6 stycznia 1953 roku jako "Aktiengesellschaft für Luftverkehrsbedarf" (Luftag). Przedsiębiorstwo wraca do poprzedniej nazwy w 1954 roku i wznawia loty od 1 kwietnia 1955 roku.
W 1990 roku, po zjednoczeniu Niemiec, Lufthansa przywraca loty do Berlina. 14 marca 1997 roku, Lufthansa wraz z Air Canadą, SAS-em, Thai Airways i United Airlines zakładają "Star Alliance", który jest pierwszym wielostronnym sojuszem linii lotniczych.
17 mają 2004 r. niemiecki przewoźnik, jako pierwszy, wstąpił do programu Connextion firmy Boeing, który umożliwia pasażerom korzystanie z internetu na pokładzie samolotów tej firmy.
22 marca 2005 roku niemieckie linie lotnicze połączyły się ze szwajcarskim SWISS-em.
Od 27 kwietnia 2009 roku Lufthansa otwiera kolejne połączenie z Polski. Rejsy będą się odbywać pięć razy w tygodniu, samolotem typu Canadair Regional Jet 700 zapewni dogodne połączenie z Rzeszowa do Frankfurtu, a dalej do 304 miast w 106 państwach.
Pasażerów korzystających z usług Lufthansy obowiązują następujące zasady:
- Bagaż podręczny - podróżując Pierwszą Klasą lub Klasą Business, pasażer może wziąć 2 sztuki bagażu podręcznego, natomiast pasażer klasy ekonomicznej może wziąć na pokład 1 sztukę bagażu.
- Każda sztuka bagażu nie może być większa niż 55 x 40 x 20 cm i nie może ważyć więcej niż 8 kg. Wyjątkiem są składane torby ubraniowe, których dopuszczalne wymiary nie mogą przekroczyć 57 x 54 x 15 cm. Oprócz bagażu podręcznego i urządzeń technicznych, dodatkowo można zabrać ze sobą na pokład następujące przedmioty: torebkę, mały neseser lub niewielką teczkę (bądź torbę na laptopa) wraz z zawartością, płaszcz, szal lub koc, mały aparat fotograficzny lub lornetkę, odpowiednią ilość gazet do czytania w czasie podróży, nosidło i jedzenie na podróż dla niemowlęcia, kule lub inne przedmioty o zastosowaniu ortopedycznym niezbędne w czasie podróży.
Od 6 listopada 2006 na rejsach rozpoczynających się w Europie i połączeniach dalszych na pokład samolotu wolno zabierać płyny jedynie w ograniczonych ilościach. Dotyczy to również połączeń wewnątrz Niemiec. Produkty płynne i galaretowate, jak np. artykuły kosmetyczne i pielęgnacyjne są dozwolone w bagażu podręcznym, o ile spełniają następujące wymogi:
- Pojemniki z płynami i podobnymi produktami mogą mieć pojemność do 100 ml (obowiązuje maksymalna pojemność na nadruku opakowania).
- Wszystkie pojedyncze pojemniki muszą być transportowane razem w jednej przeźroczystej, zamykanej torebce plastikowej (np. zaciskane torebki plastikowe tzw. "zipy") o maksymalnej pojemności jednego litra.
- Na jedną osobę może przypadać maksymalnie jedna torebka.
- Torebkę należy okazać oddzielnie w trakcie kontroli bezpieczeństwa.
Lekarstwa i żywność specjalnego przeznaczenia (np. pożywienie dla niemowląt), które w trakcie rejsu są potrzebne na pokładzie samolotu, nie muszą być transportowane w plastikowej torebce. Artykuły te muszą jednak także zostać okazane w trakcie kontroli bezpieczeństwa.
Artykuły duty-free, które zostały nabyte na lotniskach europejskich lub na pokładzie samolotów europejskiej linii lotniczej w UE (rejsy Lufthansy), mogą być przewożone w zapieczętowanej torebce, o ile załączone zostanie pokwitowanie zakupu z tego samego dnia (nie dotyczy lotów do USA oraz tzw. rejsów codeshare). Artykuły są pieczętowane przez jednostki dokonujące sprzedaży.
- Bagaż rejestrowany - na rejsach międzykontynentalnych oraz krajowych (wewnątrz Niemiec), ilość bagażu dozwolona w ramach przysługującego limitu określana jest wg. tzw. Weight Concept, tzn. limitu w kilogramach. W przypadkach tych uwzględniana jest nie tyle ilość sztuk bagażu, co łączny ciężar wszystkich sztuk.
Dopuszczalne limity wynoszą:
- Pierwsza Klasa: 40 kg (88lb)
- Klasa Business: 30 kg (66lb)
- Klasa turystyczna: 20 kg (44lb)
Na następujących trasach limit bagażu rejestrowanego wynosi dla każdej klasy 2 sztuki bagażu po 23 kg:
Do i z Kanady, do i z oraz przez USA, do i z Ameryki Południowej na rejsach odlatujących i przylatujących, z wyjątkiem tras rozpoczynających się w Brazylii, do i z Afryki Zachodniej i Etiopii, pomiędzy Europą a Meksykiem, z biletem "Dookoła Świata" Star Alliance. Z Brazylii do wszystkich destynacji na świecie. Początek trasy w Brazylii zarówno dla rejsów odlatujących jak i przylatujących. Z Japonii do USA, Kanady, Afryki Zachodniej, Etiopii i Ameryki Południowej (tam gdzie obowiązuje limit bagażu w sztukach). Początek trasy w Japonii zarówno dla rejsów odlatujących jak i przylatujących. UWAGA ! na wszystkich rejsach, zarówno wylatujących, powrotnych jak i tranzytowych, dopuszczalny maksymalny ciężar pojedynczej sztuki bagażu wynosi 45 kg (100 lb).
W przypadku poniższych destynacji, dopuszczalny maksymalny ciężar pojedynczej sztuki bagażu wynosi jedynie 32 kg (70 lb), niezależnie od klasy podróżnej.
Australia, Abu Dhabi, Bruksela, Kapsztad, Chartum, Cypr, Donieck, Dubaj, Florencja, Genewa, Johannesburg, Malta, Rostów, Turyn, Walencja, Wenecja.
- Dozwolony limit bagażu bezpłatnego dla dziecka
- Dzieci w wieku dwu lat i więcej uprawnione są do przewozu takiej samej ilości bagażu w ramach bezpłatnego limitu, jak dorośli, jeśli ich podróż opłacona została w wysokości co najmniej 50% taryfy obowiązującej dorosłych.
- Dzieci poniżej 2 roku życia uprawnione są do bezpłatnego przewozu jednej sztuki bagażu oraz jednego całkowicie składanego wózka, przy czym maksymalny ciężar tej sztuki bagażu wynosi 10kg w przypadku rejsów, na których obowiązuje limit bagażu w kilogramach oraz 23 kg w przypadku rejsów, na których obowiązuje limit bagażu w sztukach. Dzieci, które o okresie podróży kończą 2 lata, muszą mieć rezerwację miejsca (o limicie wieku decyduje data powrotnego rejsu).
- Składany fotel inwalidzki czy mały składany wózek dziecięcy czy nosidełko przewożone są bezpłatnie. Wózek transportowany jest w ładowni cargo. Wózki inwalidzkie przewożone są bez opłat, dodatkowo do przysługującego limitu bagażu.
- Podróż ze zwierzęciem - W zależności od wielkości i wagi zwierzęcia, będzie ono mogło podróżować albo z pasażerem w kabinie albo w luku bagażowym samolotu. Jeśli waga zwierzęcia wraz z kontenerem, w którym jest przewożone, nie przekracza 8 kilogramów, może być zabrane na pokład samolotu. Wymiary takiego kontenera nie mogą przekroczyć 55 x 40 x 20cm oraz musi być wodoszczelny. Lufthansa oferuje do przewozu małych zwierząt specjalne pudełka "Pet Box", które można bezpłatnie otrzymać w stanowisku odprawy pasażerskiej na niektórych stacjach. Zwierzęta, które nie mogą zostać zabrane do kabiny pasażerskiej zostaną przewiezione przez Lufthansę w odpowiednich klatkach, w klimatyzowanych sekcjach luków bagażowych. Kontener musi spełniać odpowiednie normy określone przepisami IATA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Lotniczych). Klatka musi być wystarczająco duża, aby zwierzę mogło w niej swobodnie stanąć na wyprostowanych łapach i obrócić się. Opłaty za zwierzęta, których nie można przewozić w kabinie pasażerskiej, będą zawsze naliczane według zasad przewozu nadbagażu.
Psy przewodnicy towarzyszące w podróży niewidomym i niesłyszącym oraz inne psy niezbędne dla pasażera w podróży, przewożone są bezpłatnie rejsami Lufthansy i mogą podróżować w kabinie pasażerskiej.
Oprócz głównej działalności jako przewoźnik pasażerski Lufthansa prowadzi szeroką działalność w dziedzinach pokrewnych:
- Lufthansa Cargo - przewozy transportowe
- Lufthansa Technik - służby techniczne
- Lufthansa Systems - dostawca rozwiązań informatycznych dla lotnictwa
- Lufthansa Regional - przewozy regionalne
- Lufthansa CityLine - przewozy regionalne
- Thomas Cook - biuro podróży
- Air Dolomiti - lokalne linie lotnicze we Włoszech z siedzibą w Trieście
- Delvag - lotnicze ubezpieczenia transportowe
- LSG Sky Chefs - największy na świecie dostawca posiłków dla linii lotniczych
- Lufthansa Flight Training - usługi szkoleniowe dla załóg
- SunExpress - linie lotnicze turecko-niemieckie